Duyurular
  1. TEB 16 Yaş Milli Takım Belirleme
  2. 8.9.10. Yaş Vizyon Koleji Hafta Sonu Turnuvası
  3. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin düzenlediği 19. İnternational Fazıl Küçük Oyunları
  4. TTF’nin düzenlediği ITESK de düzenlenen 12 Yaş Haftasonu Turnuvası

Fitness

Fitness Nedir?

Fiziksel yeterlilik veya uygunluk anlamına gelen fitness, sağlıklı bir yaşama sahip olabilmek ve vücudun formda kalmasını sağlamak amacıyla yapılan egzersizleri kapsayan bir spor dalıdır. Genellikle vücut geliştirme antrenmanları ile karıştırılan fitness egzersizleri de kas gelişimini sağlayan antrenmanlara yer verir.

Kondisyon nedir?

Kondisyon, herhangi bir spor dalı ya da müsabaka için fiziksel ve psikolojik kapasitenin yeterliliği anlamına gelmektedir. Bir spor dalı için yeterli kondisyona sahip olmak özel çalışma gerektirir ve bu kısa sürede gerçekleşecek bir şey değildir. Düzenli ve disiplinli bir çaba gerektirir. Yapılacak sporun psikolojik-fiziksel şartları, dayanıklılık, çeviklik, güç gibi faktörler her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Herhangi bir branşta başarı sağlamak istiyorsanız kondisyonunuzu yani yukarıdaki özelliklerinizi yeterince geliştirmiş olmanız gerekir.

Fit ve formda bir vücuda sahip olmak, herkes tarafından arzu edilir. Sağlıklı ve estetik bir vücut için en temel kural, yeterli ve dengeli beslenmektir. Ancak, vücudun şekillendirilmesi ve vücut şeklinin korunmasında beslenmenin mutlaka egzersiz programları ile de desteklenmesi gerekir. Ancak, önce fitness nedir nasıl yapılır; onu bilmek önemlidir.

Ancak, vücut geliştirme antrenmanlarında esas amaç, kas hacmi ve kütlesinin artırılmasıdır. Vücut geliştirme, sporcuların kaslarını geliştirerek daha hacimli ve daha iri bir vücuda sahip olmasını amaçlar. Yapılan antrenmanların hemen hemen tamamı, belirli kas gruplarına yöneliktir. Fitness egzersizlerinde ise tek bir amaç vardır; o da daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Fitness antrenmanlarında kas geliştirici egzersizlerle birlikte koşma, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme, tırmanma, kürek çekme gibi kardiyo antrenmanlarına da yer verilir. 

Kondisyon nasıl arttırılır?

Kondisyonu arttırmak için iki temel hususa dikkat emek gerekir. Bunlardan birinci kaslarımızı geliştirmek ve hedeflenen harekete uygun hâle getirmek. İkincisi ise vücudumuzun dolaşım sistemini yapacağımız aktiviteye uygun hâle getirmek. Bunları yapmak için hafiften ağıra doğru kademeli olarak spor ve egzersiz yapmamız gerekir. Böylelikle vücudumuzun spor sırasında sarf edilecek efor için yeterli esnekliğe ulaşmasını sağlayabiliriz.